ویزای تحصیلی چیست؟

ویزای تحصیلی به نوعی از ویزا گفته می شود که امکان تحصیل و زندگی در یک کشور خارجی را برای شما فراهم می اورد و شما می توانید به صورت قانونی تا پایان اعتبار ویزای تحصیلی خود در کشور مورد نظرخود اقامت داشته باشد و به ادامه تحصیل بپردازید. همچنین ویزای تحصیلی امکان کار پاره وقت را برای شما فراهم می اورد و شما می توانید بخشی از هزینه های زندگی خود را از این طریق تامین کنید.

اگر متقاضی ادامه تحصیل در کشورهای خارجی هستید، باید ویزای تحصیلی کشور مورد نظر خود را اخذ کنید. از علل مهاجرت تحصیلی بسیاری از دانشجویان می توان به کیفیت آموزشی و امکانات ویژه دانشگاه های خارجی و اروپایی اشاره کرد که بسیاری از جوانان را به فکر ادامه تحصیل در آن دانشگاه ها می اندازد.

در واقع ویزای تحصیلی اجازه اقامت به دانشجوی پذیرفته شده از طرف کشور مقصد است. از طریق ویزای تحصیلی، دانشجو اجازه اقامت در آن کشور را دارد و احتیاج به هیچ مدرک دیگری نیست.

اگر شرایط ورود به دانشگاهی در خارج از کشور فکرتان را مشغول کرده است و نمی دانید برای پذیرش دانشگاه چه مراحلی را باید طی کنید پیشنهاد ما به شما این است که تا انتهای این مطلب را مطالعه بفرمایید همچنین می توانید جهت اخذ مشاوره رایگان با کارشناسان مجرب ما در موسسه ساحل آفتاب تماس بگیرید.

دریافت ویزای تحصیلی

برای اخذ ویزای تحصیلی در ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر خود را دریافت کنید بنابراین باید بدانید که به کدام دانشگاه خواهید رفت و در چه رشته ای تحصیل خواهید کرد. برای دریافت ویزای تحصیلی باید به چندین نکته توجه کنید که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد:

 

هزینه تحصیل

یکی از مسایل مهمی که در انتخاب کشور مقصد بسیار اهمیت دارد و می تواند محدودیت هایی را در انتخاب برای ما به وجود آورد هزینه های تحصیل و زندگی در ان کشور است. اما بسیاری از کشورها هستند که کیفیت بالای آموزشی و سطح بالایی از زندگی و امکانات را با هزینه های بسیار کمتری نسبت به سایر کشور ها ارایه می دهند که توانند گزینه های مناسبی برای تحصیل در خارج از کشور باشند. در ادامه مطلب برخی از ارزانترین و گرانترین کشورها برای ادامه تحصیل را معرفی خواهیم کرد پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 

زبان تحصیل

یکی دیگر از مسایلی که ممکن است انتخابهای شما را برای کشور مقصد محدود کند زبانی است است که برای آموزش استفاده می شود شما باید کشوری را بر گزینید که با مهارت زبانی شما مطابقت بیشتری دارد. اما در بسیاری از کشورها اموزش به زبان انگلیسی ارایه می شود بنابراین شرکت در آزمونهای آیلتس و تافل و کسب نمره قبولی در این آزمونها کمک شایانی به شما خواهد کرد. همچنین بسیاری از دانشگاههای بین المللی برای پذیرش، مدرک آیلتس و یا تافل را از دانشجویان خود می خواهند.

مهارت های علمی

 

داشتن مهارت و سطح علمی مناسب یکی از شروط مهم برای ورود به برخی از دانشگاههای بین المللی است  بنابراین گاهی ممکن است برای ورود به یک دانشگاه خارجی خود را به سطح علمی آن دانشگاه برسید.

انتخاب رشته و دانشگاه

در نهایت انتخاب رشته و دانشگاه باید مطابق با علایق و مهارتهای شما صورت گیرد. نکته ای که در انتخاب رشته و دانشگاه بسیار اهمیت دارد این است که اگر شما پس از تحصیل قصد اشتغال در ایران را داشته باشید باید دانشگاه و رشته ای را انتخاب کنید که مدرکش مورد تایید وزارت علوم ایران باشد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی

 برای ثبت نام و ورود به یک دانشگاه خارجی نیاز است که شما مدارک تحصیلی و هویتی خود را جع اوری کنید دانشگاه قبل از پذیرش شما، مدارک شما را بررسی خواهد کرد. در ادامه مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی را بررسی خواهیم کرد:

 • ریز نمرات با ترجمه رسمی
 • مدارک تحصیلی با ترجمه رسمی
 • توصیه نامه از اساتید معتبر دانشگاهی
 • انگیزه نامه با ترجمه رسمی
 • رزومه تحصیلی با ترجمه
 • پذیرش دانشگاه

همچنین باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود بروید و فرم پذیرش دانشگاه را پر کنید. شما می توانید به همه دانشگاه های مورد نظر خود درخواست بفرستید. اما باید بدانید که هر دانشگاه هزینه نزدیک به ۱۰۰ دلار برای بررسی اطلاعات از شما می گیرد .

ارسال مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی

پس از آنکه مدارک مورد نیاز را آماده کردید نوبت آن است که مدارک را برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید در این مرحله اگر مدارک شما مورد تایید دانشگاه قرار گیرد در این صورت نامه پذیرش برای شما ارسال خواهد شد . در نهایت شما می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

مراحل گرفتن ویزا به این بستگی دارد که کدام کشور را برای تحصیل انتخاب کرده اید. کارهای زیر از جمله اقدامات لازم برای دریافت ویزای تحصیلی هستند:

 • ابتدا از سفارت کشور موردنظر وقت بگیرید. برای گرفتن وقت مصاحبه، به وب سایت سفارت آن کشور در ایران مراجعه کنید. با جستجو در اینترنت می توانید وبسایت سفارت موردنظرتان را پیدا کنید.
 • با مراجعه به وب سایت درخواست مصاحبه کنید. معمولا چند روز طول می کشد تا با درخواست شما موافقت شود.
 • بعد از تایید مصاحبه، باید فرم درخواست ویزای تحصیلی را پر کنید.
 • نام پذیرش تحصیلی که از دانشگاه موردنظر گرفته اید را ارائه دهید.
 • مدارک مالی خود را به سفارت ارایه دهید. این مدارک نشان می دهند که شما پول کافی برای تامین مخارج زندگی، پرداخت شهریه و هزینه لازم برای بازگشت به ایران را دارید.
 • پاسپورت، مدارک شناسایی و عکس پرسنلی خود را به سفارت ارائه دهید.
 • اصل و ترجمه گواهی پایان دوره سه سال متوسطه، گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی و پایان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه دهید.
 • تعهد دهید که به ایران بر می گردید و دلایل کافی برای بازگشت به ایران را به سفارت ارائه دهید.
 • هزینه صدور ویزا را پرداخت کنید.
 • ممکن است سفارت از شما کارهای دیگری نیز بخواهد که باید هرچه سریعتر انجام دهید.

در نظر داشته باشید که تحصیل رایگان فقط برای دوره ی کارشناس ارشد و دکترا است و فقط در بعضی کشورها امکان تحصیل رایگان وجود دارد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی:

 • داشتن پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های خارج از کشور.
 • توانایی در پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در خارج از کشور.
 • داشتن مدرک زبان و گذراندن دوره هایی مانند آیلتس و تافل و داشتن مدرک معتبر
 • نداشتن گپ تحصیلی برای گرفتن ویزای تحصیلی اهمیت دارد. گپ تحصیلی به معنای فاصله بین فارغ التحصیلی و پذیرش از دانشگاه مقصد است پس بهتر است که فاصله میان اتمام تحصیلات و درخواست برای ادامه تحصیل زیاد نباشد.
 • داشتن امتیازهای خاص نظیر داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته ای که در آن پذیرش تحصیلی گرفته اید باعث می شود که سطح سواد و تجربه شما بالاتر نشان داده شود و گرفتن ویزای تحصیلی راحت تر انجام شود.

مزایای اخذ ویزای تحصیلی

زمانی که تصمیم به ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور می گیرید، ممکن است کمی نگران زندگی بعد از مهاجرت  خود باشید.

اخذ ویزای تحصیلی می تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشد. یکی از مهمترین مزایای اخذ ویزای تحصیلی، این است که به شما اجازه زندگی در پیشرفته ترین کشورها و تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا را می دهد. همچنین شما می توانید به راحتی در طول مدت تحصیلتان، به وطن خود رفت و آمد کنید.

داشتن ویزای تحصیلی فرصتی مناسب را در اختیار شما می گذارد که بتوانید با حداقل استرس روحی، از دانش روز دنیا و علم بهترین اساتید جهان بهره مند شوید. برخی کشورها بعد از اعطای ویزای تحصیلی به دانشجو اجازه کار در حین تحصیل را می دهند که یک مزیت بزرگ است که هم به شما در تامین هزینه های زندگی کمک می کند و هم پس از اتمام دوره تحصیل امکان اشتغال و در نهایت اخذ اقامت دایم را فراهم می آورد.

چند نکته مهم برای اخذ ویزای تحصیلی:

تسلط به زبان انگلیسی، یکی از موضوعاتی است که برای مهاجرت تحصیلی و گرفتن این نوع ویزا باید به آن توجه داشته باشید. افرادی که در درسهایی مانند زبان انگلیسی، امار، ریاضی و … نمره بالاتری دارند، از شانس بیشتری برای دریافت ویزا برخوردار هستند. ارائه مقاله های تحقیقاتی و رزومه تحصیلی پربار نیز از جمله چیزهایی هستند که باعث می شوند راحت تر ویزای تحصیلی بگیرید.

پس اگر می توانید از عهده زندگی در کشور دیگری برآیید، به شما پیشنهاد می کنیم که برای گرفتن ویزای تحصیلی خود اقدام کنید و از مزایای تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا بهره مند شوید. یادتان باشد که پیگیری کارهای سفارت برای گرفتن آن وقت گیر است؛ در نتیجه زمان بندی درستی داشته باشید تا قبل از رسیدن زمان موعد بتوانید به تمام کارهای مهم خود برسید و بتوانید ویزای خود را با آرامش کامل بگیرید. مراحل گرفتن آن را را با راهنمایی سفارت کشور موردنظر طی کنید تا از صحت تمام مراحل لازم مطمئن شوید.

ویزای تحصیلی شینگن چیست؟

تمام متقاضیانی که تبعه کشورهایی هستند که برای ورود به ناحیه پیمان شینگن نیاز به دریافت ویزای شینگن دارند، برای تحصیل در این کشورها، باید ویزای تحصیلی شینگن داشته باشند. دانشجویانی که شهروند کشورهایی هستند که عضو شینگن نیستند و ویزای شینگن ندارند برای ادامه تحصیل در اروپا ، باید ویزای تحصیلی شینگن بگیرند. علاوه بر این، اگر دانشجو بیشتر از ۹۰ روز در این کشورها اقامت داشته باشد، باید اجازه اقامت یک سال آموزشی کامل را دریافت کند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی شینگن

 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی شینگن و ارسال آن به سفارت
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه
 • اعتبار ویزای تحصیلی شینگن
 • پاسپورت (حداقل اعتبار ۶ ماه)
 • ۲ قطعه عکس
 • بیمه سفر و پزشکی
 • ارائه برنامه سفر
 • رسید بانکی که نشان دهد، هزینه های دریافت ویزا را داده اید.

اعتبار ویزای تحصیلی شینگن معمولا ۹۰ روزه است و اگر مدت زمان تحصیل شما بیشتر از ۹۰ روز طول بکشد، باید مدت ویزای خود را تمدید کنید. برای تمدید ویزای تحصیلی شینگن، قبل از اتمام باید درخواست بدهید و تا حداکثر سه ماه به طول می انجامد و اگر بعد از گذشت سه ماه به شما پاسخی داده نشد، یعنی با درخواست شما موافقت نشده است.

برای دریافت اجازه اقامت در کشور مقصد نیاز به ویزای تحصیلی شینگن دارید و این اجازه به صورت مهر در پاسپورت شما زده می شود. این ویزا از نوع چند بار ورود می باشد و تا زمانی که اعتبار دارد، می توانید بدون هیچ محدودیتی به کشورهای عضو شینگن بروید.

اجازه کار با ویزای تحصیلی

 

شما می توانید در مدت زمان تحصیل خود در کشورهای خارجی به صورت نیمه وقت کار کنید اما این مجوز کار بسته به مقطع تحصیلی و کشور مورد نظر شما متفاوت است. ولی معمولا کار در حین تحصیل از ۱۰ ساعت تا ۳۰ ساعت در هفته و به صورت پاره وقت برای دانشجو مجاز است و بسته به مقطع و کشور مورد نظرتان مبلغی را به عنوان دستمزد به شما پرداخت می کنند که می توانید بخشی از هزینه های زندگی را با آن تامین کنید.

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار

یکی از مسایل مهمی که امروزه مطرح می شود و دغدغه بسیاری از دانشجویان بین المللی و جوانان است تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری است که البته چیز غیر ممکن و دور از دسترسی نیست وقتی شما در حین تحصیل در کشور خارجی مشغول به کار شوید و در صورتی که کارفرمای شما از کار شما راضی باشد و خواهان ادامه همکاری با شما باشد در این صورت می تواند برای ویزای کار شما به سفارت کشور مورد نظر درخواست دهد و ویزای کاری برای شما دریافت کند. شما با دریافت ویزای کار، امکان دریافت اقامت دائم کشور مورد نظرتان را دارید.

ویزای تحصیلی کشورهای مختلف

در ادامه مطلب هزینه های مورد نیاز برای ادامه تحصیل در برخی کشورها در سال ۲۰۲۱ را مورد بررسی قرار خواهیم داد و برخی از ارزانترین و گران ترین کشورها برای تحصیل را معرفی خواهیم کرد:

ویزای تحصیلی آلمان

آلمان یکی از کشورهای مناسب و ارزان قیمت برای تحصیل است و محبوبیت زیادی میان دانشجویان بین المللی دارد، علت این امر دانشگاه های معتبر، هزینه های نسبتا پایین و سطح بالای زندگی در این کشور می باشد. دانشجویان مقطع فوق لیسانس که مدرک لیسانس خود را از آلمان دریافت نکرده اند، باید برای هر ترم مبلغ بیش از ۱۰ هزار یورو پرداخت کنند.

هزینه های زندگی بستگی به نوع زندگی شما دارد ولی به طور تقریبی در سال حداقل ۱۰ هزار یورو است. در دانشگاه های دولتی آلمان هزینه ها بسیار پایین و تقریبا رایگان است. هزینه هر ترم به طور میانگین بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو می باشد. همچنین برخی از رشته ها در این کشور به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

ویزای تحصیلی فرانسه

یک مزیت بسیار مهم دانشگاههای فرانسه این است که شهریه دانشگاه برای دانشجویان داخلی و بین المللی یکسان است. در سال ۲۰۱۵ شهریه دانشگاه ها برای مقطع لیسانس ۱۷۵ یورو، برای مقطع فوق لیسانس ۲۴۶ یورو و برای مقطع دکتری ۳۷۳ یورو مقرر شد. هزینه زندگی در پاریس بالاتر از شهرهای دیگر فرانسه است، اما این شهر زیبا و مدرن ارزش این همه هزینه را دارد. شهر پاریس چهار بار متوالی به عنوان بهترین شهر دانشجویی در جهان شناخته شده است.

ویزای تحصیلی آمریکا

آمریکا گران ترین کشور در دنیا برای تحصیل است و هزینه سالانه دانشگاه های این کشور حدودا ۳۸ هزار دلار می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آمریکا حدودا ۲۳ هزار دلار در سال است. سطح زندگی در کشور آمریکا بسیار بالا است و نیاز به هزینه زیادی دارد و حدودا ۱۵ تا ۱۸ هزار دلار در سال به طور تقریبی باید هزینه کرد.

ویزای تحصیلی کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در شهر تورنتو در سال ۲۰۲۱ ماهیانه چیزی بالغ بر ۱,۰۰۰ دلار کانادا است و این هزینه ها در شهر ونکوور به ۱,۸۰۰ دلار کانادا نیز می رسد پس هزینه های زندگی دانشجویی به شهر محل تحصیل و نحوه زندگی دانشجو بستگی دارد. کشور کانادا در حال حاضر هر ساله بیش از ۱۳۰ هزار داوطلب بین المللی می پذیرد و این آمار نشان دهنده این است که در کشور کانادا سیستم آموزشی دارای سطح بالایی است و تحصیلات و امکانات نیز دارای کیفیت بالایی است و همین موضوع باعث شده مقصد بسیاری از اتباع دیگر کشورها باشد.

ویزای تحصیلی ترکیه

اکثر مردم در ترکیه مسلمان هستند و زبان رسمی در این کشور ترکی می باشد. پایتخت ترکیه آنکارا است و شهرهای بزرگ ترکیه، استانبول، ازمیر، آنتالیا، قونیه، می باشند. واحد پول کشور ترکیه لیر است. به دلیل نزدیکی ترکیه با ایران و سیاست های امور خارجی بین این دو کشور، افراد ایرانی می توانند برای گشت و گذار به ترکیه بروند و نیازی به اخذ ویزا برای ترکیه ندارند و میتوانند تا حداکثر ۳ ماه در ترکیه بدون ویزا تردد کنند اما برای تحصیل در این کشور نیاز به ویزای تحصیلی است. اغلب دانشجویان ایرانی به دلیل نزدیک بودن ، تحصیل در ترکیه را انتخاب می کنند.  هزینه های مربوط به تحصیل در ترکیه به قرار زیر است:

 • مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار
 • مقطع کارشناسی ارشد به زبان اصلی ۶۰۰  تا ۹۰۰ دلار
 • هزینه زندگی ماهیانه ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار
 • هزینه کتاب ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار

ویزای تحصیلی قبرس

برای دریافت ویزای تحصیلی در قبرس لازم است بدانید که، هزینه های تحصیل در قبرس برای هر مقاطع مختلف متفاوت است و به طور میانگین در بازه  ۳ تا ۱۵ هزار یورو در هر سال است. البته هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی بالاتر است و  تا ۲۲ هزار یورو در سال می رسد. علاوه بر دانستن هزینه های مربوط به تحصیل، باید آگاهی کافی از هزینه زندگی نیز داشته باشید تا بتوانید برنامه ریزی مالی مناسبی داشته باشید . این هزینه ها شامل هزینه های اقامت و خورد و خوراک می باشد. هزینه محل اقامت و خوابگاه، بسته به نوع خوابگاه بین ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو در هر سال می باشد. متقاضیان ویزای تحصیلی قبرس باید بدانند هزینه تحصیل و زندگی در قبرس نسبتا پایین است و هر شخص با مبلغی بین ۵۰۰ یورو تا ۷۵۰ یورو در هر ماه می تواند هزینه های زندگی خود را تامین کند. 

ویزای تحصیلی ایتالیا

این کشور جمعیتی بالغ بر ۶۰ میلیون نفر دارد و از زیبایی های منحصربه فرد و تاریخی غنی برخوردار است. در این کشور ۵۱ مکان تاریخی  زیبا به انتخاب یونسکو وجود دارد. زیبایی های این کشور تنها به مکان های تاریخی آن محدود نمی شود. ایتالیا مهد هنر ، فرهنگ و معماری است و به همین علت طراحی و رشته های مرتبط با هنر در این کشور بسیار رواج دارد.  دانشمندان بسیار بزرگی مانند گالیله و داوینچی زاده ایتالیا هستند و می توان گفت این کشور انسانهای بسیار مشهور و موفقی را به دنیا معرفی کرده است.  هزینه تحصیل و زندگی در این کشور بسیار پایین و مقرون به صرفه است و به همین خاطر مورد توجه بسیاری از دانشجویان سراسر جهان قرار گرفته است،  . یکی دیگر از دلایل استقبال از کشور ایتالیا، جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه بورسیه های تحصیلی می باشد. برخی هزینه های تحصیل در دانشگاه های ایتالیا به شرح ذیل می باشد

 • دانشگاه Siena 1800 یورو سالانه
 • دانشگاه Bozen-Bolzano 2200 یورو سالانه
 • دانشگاه Torino 2800 یورو سالانه
 • دانشگاه Padova 4000 یورو سالانه
 • دانشگاه Venice 2100 یورو تا ۶۵۰۰ یورو سالانه

ویزای تحصیلی انگلستان

کشور انگلستان از کشورهای گران قیمت برای تحصیل است. هزینه سالانه دانشگاه های کشور انگلستان ۲۳ هزار پوند (۳۰ هزار دلار) می باشد. هزینه زندگی در انگلستان نسبتا بالا بوده و سالانه ۱۵ هزار پوند (۲۰ هزار دلار) است.

ویزای تحصیلی سوئیس

سوئیس نیز از کشورهای گران برای تحصیل به حساب می شود. هزینه سالانه دانشگاه های سوئیس در سال ۲۶ هزار فرانک (۲۷ هزار دلار) است و هزینه زندگی بالایی در حدود سالانه ۱۹ هزار فرانک (۲۰ هزار دلار) به بالا دارد. حداقل هزینه تحصیل در سوئیس ۶ هزار فرانک (۷ هزار دلار) می باشد.

ویزای تحصیلی لهستان

نظام آموزشی لهستان با کیفیت بالا و خدمات عالی است و یکی از معدود کشورهای اروپایی است که هر ساله تعداد قابل توجهی دانشجو از سرا سر جهان جذب می کند. از مهمترین دلایلی که باعث می شود متقاضیان، ویزای تحصیلی لهستان را انتخاب کنند این است که هزینه های تحصیلی و زندگی به مراتب بسیار کمتر از دیگر کشورهای اروپایی است.

واحد پولی کشور لهستان زلوتی است و هزینه های تحصیلی دانشگاه های بین المللی لهستان بر اساس یورو می با شد. در رابطه با هزینه های زندگی، به طور کلی می توان یک زندگی دانشجویی در لهستان را به ۳ بخش هزینه اسکان، هزینه خوراک، هزینه حمل و نقل تقسیم کرد که با توجه به شهری که شما انتخاب می نمایید هزینه های زندگی متفاوت خواهد بود اما به طور کلی می توان هزینه های زندگی دانشجویی را بین ۳۰۰-۲۰۰ یورو در هر ماه در شهرهای مختلف لهستان تخمین زد. اکثر دانشگاه‌های معتبر لهستان به انگلیسی تدریس دارند و برای ورود داشتن مدرک معتبر بین‌المللی زبان در بیشتر موارد الزامی است

ویزای تحصیلی مجارستان

شرایط ویزای تحصیلی مجارستان برای دانشجویان ایرانی تقریبا آسان گردیده و لذا با متقاضیان زیادی جهت مهاجرت  از طریق ویزای تحصیلی مجارستان روبرو هستیم. علاوه بر مزایای ذکر شده باید خاطر نشان کرد که هزینه های تحصیل در مجارستان به مراتب کمتر از کشورهایی مانند ارمنستان است و همچنین شما می توانید با اقامت در مجارستان به سایر کشورهای عضو شنگن مانند سوئیس، اتریش و هلند به راحتی سفر کنید و در این کشور ها حتی به جستجوی کار بپردازید.

 • شهریه دانشگاه حدود  ۲۰۰۰ یورو در سال
 • خوابگاه ۸۰ تا ۱۱۰ یورو در ماه
 • آپارتمان شخصی ۲۴۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه
 • آپارتمان اشتراکی ۱۰۰ تا ۱۸۰ یورو در ماه
 • غذا ۱۲۵ یورو در ماه
 • تفریحات ۴۰ یورو در ماه
 • دوچرخه سواری رایگان
 • حمل و نقل با دستگاه های عمومی ۱۳ یورو در ماه

ویزای تحصیلی استرالیا

از دیگر کشورهای گران برای تحصیل می توان به استرالیا اشاره نمود. هزینه سالانه دانشگاه های کشور استرالیا ۲۵ هزار دلار است و حداقل هزینه تحصیل در استرالیا از ۱۲ هزار دلار آغاز می گردد. هزینه زندگی در استرالیا سالانه ۱۳ هزار دلار می باشد.

ویزای تحصیلی اسپانیا

هزینه ها و شهریه های تحصیل برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه این کشور می تواند به صورت ارزان و با سطح کیفی بسیار بالایی رقم بخورد. هزینه های تحصیل در اسپانیا با توجه به نوع دانشگاه و نوع رشته ی انتخابی دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می تواند مقادیر متفاوتی را داشته باشد. این هزینه ها برای مقطع کارشناسی ممکن است بین ۸۰۰ تا ۲۲۰۰ یورو و برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می تواند بین ۱۰۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو باشد. اما نکته قابل توجه می تواند اشاره به کمک هزینه هایی باشد که دولت اسپانیا برای دانشجویان در نظر گرفته است. گاها تا ۲۵ درصد شهریه به صورت تخفیف و بورس ارائه می شود.