تحصیل در در لهستان

لهستان بخشی از منطقه شینگن است ، بنابراین می توانید برای ویزای لهستان درخواست دهید و به وسیله آن به سراسر اروپا سفر کنید (به استثنای انگلستان ، ایرلند ، قبرس ، بلغارستان ، رومانی ، کرواسی و کشورهای خارج از اتحادیه اروپا). اما الزامات تحصیل در لهستان ، داستان دیگری دارد. برای آگاهی از نحوه اخذ ویزای تحصیلی لهستان و چگونگی انجام مراحل آن، ادامه مطلب را بخوانید.

 • دانشجویان اتحادیه اروپا EEA

به طور کلی ، دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا نیازی به اخذ ویزای دانشجویی ندارند اما باید اقامت خود را در لهستان ثبت کنند. اگر قصد دارید بیش از سه ماه در لهستان بمانید باید ویزای اقامت خود را دریافت کنید. برای ثبت اقامت خود در لهستان باید این کار را در دفتر    Voivodship استانی انجام دهید.

به محض ورود به لهستان ، شما ۹۰ روز فرصت دارید به دفتر Voivodship در شهرخود درخواست ویزای اقامت دهید. این روند بدون هزینه است و شما یک گواهی ثبت نام دریافت خواهید کرد که ویزای شما برای اقامت در لهستان است . به عنوان مثال ، اگر در کراکوف تحصیل می کنید ظرف ۹۰ روز از ورود خود باید در دفتر Voivodship Lesser Poland در کراکوف درخواست اقامت دهید.

 • دانشجویان غیر اتحادیه اروپا

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای تحصیل در لهستان مجبور به اخذ ویزای دانشجویی هستند. مراحل درخواست ویزای دانشجویی به قرار زیر است:

 1. یک کنسولگری پیدا کنید که بتواند درخواست شما را پردازش کند. می توانید از موتور جستجوی MFA استفاده کنید .
 2. کلیه اطلاعات مربوط به درخواست ویزا را در وب سایت کنسولگری با دقت بخوانید و کلیه دستورالعمل ها را انجام دهید و مدارک مورد نیاز را تهیه کنید.
 3. از کنسولگری وقت ویزا بگیرید. در بیشتر موارد ، شما باید از طریق وب سایت آنها ثبت نام کنید .
 4. اسناد مورد نیاز، فرم درخواست ، گذرنامه ، عکس بیومتریک ، بیمه درمانی ، بودجه کافی برای تأمین هزینه زندگی ، اسناد و مدارک تأیید کننده هدف از اقامت که در مورد شما هدف از اقامت، تحصیل است.
 5. اسناد مورد نیاز ممکن است در هر کنسولگری متفاوت باشد ، بنابراین لیست مورد نیاز را از وب سایت کنسولگری دریافت کنید.
 6. کلیه مدارک از جمله فرم درخواست چاپ شده و امضا شده و هزینه ویزا را ارسال کنید.
 7. پس از انجام مراحل بالا درخواست ویزا شما کامل است و تا ۱۵ روز طول می کشد تا بررسی شود.

پس از ورود به لهستان ، درخواست کارت اقامت موقت بسیار مهم است. شما باید ۴۵ روز قبل از انقضای ویزای خود برای ویزای اقامت موقت اقدام کنید. در صورت اخذ ویزا، کارت اقامت موقت برای شما صادر می شود که نوعی کارت است که ثابت می کند شما اجازه اقامت دارید. شما می توانید  از طریق گذرنامه خود هر چقدر که بخواهید از مرز لهستان عبور کنید و بسیار راحت در کشورهای همسایه کاوش کنید و یا در تعطیلات به دیدار خانواده خود بروید.

اولین ویزای اقامت برای مدت ۱۵ ماه صادر می شود و می تواند برای دوره های حداکثر ۳ ساله تمدید شود .

اسنادی که برای اخذ ویزای اقامت خود نیاز دارید شامل موارد زیر است:

 • فرم درخواست
 • عکس
 • اسناد اثبات هویت و تابعیت شما
 • یک آدرس
 • هدف از اقامت (گواهی نامه از دانشگاه شما)
 • بیمه درمانی و در اختیار داشتن اعتبار کافی
 • گذرنامه معتبر
 • نامه رسمی پذیرش از دانشگاهی در لهستان
 • تأیید داشتن بودجه برای تحصیل و زندگی در لهستان

دانشجویان اتحادیه اروپا که دارای کارت بیمه سلامت اروپا هستند حق استفاده از خدمات بهداشتی رایگان را دارند  .اگر این کارت را ندارید ، می توانید بیمه درمانی را در کشور خود دریافت کنید یا بیمه درمانی را در لهستان خریداری کنید. هزینه آن ماهانه ۴۰ PLN است که تقریباً معادل ۱۰ دلار آمریکا است.

برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا توصیه می شود قبل از ورود به لهستان ، بیمه درمانی بین المللی خود را خریداری کنند. در غیر این صورت باید بیمه درمانی را از صندوق ملی بهداشت (Narodowy Fundusz Zdrowia – NFZ)  دریافت کنند و هزینه های بیمه را که مبلغی در حدود ۱۷ دلار در ماه است ، پرداخت کنند. با بیمه ، شما مجاز به استفاده از مراقبت های پزشکی رایگان هستید و در صورت نیاز می توانید از کلینیک های بهداشتی دانشگاه و مراکز بهداشتی استفاده کنید.

پیشینه تاریخی دانشگاههای لهستان

آیا در مورد دانشگاه پرواز لهستان اطلاعاتی دارید؟ در اواخر دهه ۱۸۰۰ ، زمانی که دانشگاه ها به شدت کنترل می شدند و فقط مردان را پذیرش می کردند. دانشمندان لهستانی یک حرکت زیرزمینی شجاعانه را آغاز کردند و در آن دوره ها به صورت مخفیانه تدریس می کردند. این جلسات در خانه ها و به خصوصی و به دور از چشم مقامات برگزار می شد و همه چیز از جمله فلسفه، هنر و علم آموزش داده می شد. بعلاوه ، جلسات غالباً از مکانی به مکان دیگر در حوالی ورشو جابجا می شدند به همین خاطر به آن لقب دانشگاه شناور یا پرواز می دادند. معروف ترین فارغ التحصیل دانشگاه پرواز ماری اسکلودوفسکا کوری که چندین جایزه نوبل گرفت.اما امروزه زنان و مردان می توانند به راحتی و به صورت آزادانه  در لهستان به تحصیل بپردازند.

دانشگاه های لهستان به دو دانشگاه خصوصی و دولتی تقسیم می شوند و سه مدرک لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا را ارائه می دهند. برای دانشجویان بین المللی ، این بدان معنی است که شما می توانید در هر سطحی به ادامه تحصیل در لهستان بپردازید.

دانشگاه های دولتی و خصوصی هر دو از اهداف و استانداردهای تعیین شده بولونیا پیروی می کنند. بنابراین ، مدارکی که در لهستان کسب می شود در سطح بین المللی شناخته شده و معتبر است. این یک دلیل قانع کننده برای ادامه تحصیل در لهستان است.

سیستم آموزشی در لهستان

در لهستان برنامه های اموزشی متنوعی به صورت تمام وقت و نیمه وقت ارایه می شود کلاسهای تمام وقت در روزهای هفته برگزار می شود و آخر هفته زمان مناسبی برای انجام امور شخصی است. همچنین کلاسهای نیمه وقت جمعه ، شنبه و یکشنبه در طول ترم برگزار می شود. اگر تصمیم دارید به صورت نیمه وقت تحصیل کنید ، می توانید در “مطالعات عصرانه” نیز شرکت کنید. در این صورت کلاسها از دوشنبه تا جمعه بعد از ظهرها و عصرها برگزار می شود.

در لهستان ، سال تحصیلی از اول اکتبر آغاز می شود و حدود اواسط ژوئن به پایان می رسد و دارای دو ترم زمستان و تابستان است. یک ترم حدود ۴-۵ ماه طول می کشد.

پس از فارغ التحصیلی و اخذ مدرک ، ارائه پایان نامه (کارشناسی ، مهندسی ، کارشناسی ارشد) و قبولی در امتحانات نهایی ، به شما مدرک علمی اعطا می شود. همانطور که قبلا ذکر شد ، لهستان از استانداردهای بولونیا پیروی می کند و به همین دلیل این مدرک بین المللی و معتبر است.

با اینکه لهستان از استانداردهای بولونیا پیروی می کند اما ساختار سیستم آموزشی در لهستان با ساختار سایر کشورهای اروپایی کمی متفاوت است ، اما جای نگرانی نیست. ما در اینجا تمام اطلاعات مورد نیاز شما جمع آوری کرده ایم::

انواع دوره های تحصیلی در لهستان عبارتند از:

 • دوره تحصیلی اول:

پس از اتمام تحصیلات دوره اول که ۳ تا ۴ سال طول می کشد عنوان حرفه ای را دریافت می کنید. که معادل مدرک لیسانس لهستانی است. این اولین قدم در حرفه علمی شما است و هدف آن آماده سازی شما برای اشتغال در آینده یا ادامه تحصیل در یک دوره کارشناسی ارشد است. سیستم انتقال اعتبار اروپا ECTS   استانداردی است برای همه دانشگاههای اروپا (EHEA) است و به این معنی است که شما پس از گذراندن یک دوره ، علاوه بر نمره ، مقدار مشخصی  امتیاز ECTS  کسب می کنید. برای به دست آوردن مدرک لیسانس ، باید ۱۸۰-۲۴۰ اعتبار ECTS را در طول تحصیل کسب کنید. 

 • دوره تحصیلی دوم:

دوره کارشناسی ارشد ۱.۵ تا ۲ سال طول می کشد. پس از فارغ التحصیلی ، شما عنوان حرفه ای Master  یا مدرک معادل آن را بسته به مشخصات دوره کسب خواهید کرد. برای به دست آوردن این درجه ، باید ۹۰-۱۲۰ اعتبار ECTS کسب کنید.

 • دوره تحصیلات طولانی:

در لهستان ، تنها چند رشته تحصیلی وجود دارد که برنامه های طولانی مدت را ارائه می دهند:

 1. بازیگری
 2. حفاظت و مرمت هنر
 3. قانون
 4. دندانپزشکی
 5. تجزیه و تحلیل پزشکی
 6. دارو
 7. تولید و عکاسی
 8. داروخانه
 9. روانشناسی
 10. دامپزشکی

این دوره کارشناسی ارشد ۴.۵ تا ۶ سال طول می کشد و منجر به کسب عنوان حرفه ای Master (magister)  می شود. برای دریافت این مدرک ، باید ۲۷۰-۳۶۰ اعتبار ECTS کسب کنید.

 • دوره تحصیلی سوم:

این دوره به طور معمول ۳ تا ۴ سال طول می کشد و پس از فارغ التحصیلی از دوره کارشناسی ارشد قابل دسترس است یعنی شما برای ورود به این دوره نیاز به مدرک کارشناسی ارشد دارید. از آنجا که دکترا یک مدرک تحقیقاتی است ، توسط دانشگاه ها و همچنین برخی از موسسات تحقیقاتی (به عنوان مثال گروه های آکادمی علوم لهستان) ارائه می شود. برای دریافت این درجه باید یک رساله دکترا را قبل از پایان نامه ارائه دهید و از آن دفاع کنید و یک آزمون دکترا را پشت سر بگذارید.

هزینه های مسکن و زندگی دانشجویی در لهستان

هزینه مسکن و زندگی در لهستان به خصوص در مقایسه با سایر کشورهای اروپا نسبتاً ارزان است. برای اینکه بتوانید بودجه مورد نیاز و هزینه های خود را در لهستان تخمین بزنید ، در اینجا چند مورد از قیمتها از جمله مواد غذایی و آب و برق در لهستان آورده شده است:

 • وعده غذایی: ۷۵دلار
 • قهوه: USD 2.19 دلار
 • بلیط سینما: ۵۳ دلار
 • اجاره ماهانه: ۴۹ ۰ دلار
 • حمل و نقل ماهانه: ۲۶ دلار

اسکان دانشجویی در لهستان

بیشتر دانشگاه های لهستان به دانشجویان خود خوابگاه ارائه می دهند. قیمت و کیفیت ممکن است بسته به شهر و دانشگاه مورد نظر شما متفاوت باشد. به طور معمول ماهیانه حدود ۶۵-۸۰ دلار برای یک اتاق مشترک و حدود ۱۱۰-۱۷۰ دلار برای یک اتاق یک نفره باید هزینه پرداخت کنید. لازم است بدانید که یک دانشگاه انواع مختلفی از خوابگاه با  استانداردهای متفاوت ارایه می دهد ، بنابراین شما باید قبل از تصمیم گیری در مورد آنها تحقیق کنید.

 برخی از دانشجویان ممکن است در خوابگاه های دانشجویی ساکن شوند اما بسیاری دیگر ترجیح می دهند آپارتمان شخصی اجاره کنند. همچنین اجاره یک اتاق از یک آپارتمان در لهستان کاملاً معمول است.

از آنجا که اکثر دانشجویان در لهستان آپارتمان مشترک دارند ، شبکه دانشجویی بسیار گسترده است و یافتن یک هم اتاقی برای تقسیم هزینه ها آسان است. محدوده قیمت اجاره آپارتمان در شهرهای مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله موقعیت آپارتمان و همچنین اندازه اتاق مورد نظر.

قیمت متوسط اجاره آپارتمان در شهرهای اصلی لهستان

قیمت اجاره یک آپارتمان در لهستان به وضوح با موقعیت مکانی و امکانات آن ارتباط دارد. آپارتمان واقع در مرکز شهر همیشه گرانتر از آپارتمان حومه شهر خواهد بود. در زیر قیمت متوسط ​​اجاره آپارتمان در لهستان را مشاهده خواهید کرد:

 • بیدگوسکز :۱۲۲۷ – ۲۳۳۵ PLN
 • گدانسک: ۱۸۸۲ – ۳۴۳۰ PLN
 • کراکوف: ۱۶۶۳ – ۲۸۳۴ PLN
 • لودز: ۱۱۵۷ – ۲۳۳۸ PLN
 • پوزنان: ۱۴۰۵ – ۲۵۵۰ PLN
 • ورشو: ۲۱۲۷ – ۴۴۹۵ PLN
 • وروتسلاو: ۱۷۳۱ – ۲۹۱۹ PLN

قیمت ها به شدت به امکانات و استانداردهای آپارتمان و محل ان بستگی دارد.

وب سایت های مفید مسکن در لهستان:

Student Room Flat  : یک سایت رزرو مسکن است که اپارتمانهای اجاره ای میان مدت و بلند مدت را برای دانشجویان و کارآموزان بین المللی ارائه می دهد.

Prime Real Estate & Investments  : این سایت تعداد زیادی اپارتمان  اجاره ای در شهرهای اصلی لهستان ارائه می دهد. کارشناسان و مشاوران این سایت دانش گسترده ای در مورد بازار املاک و مستغلات لهستان دارند و می توانند به شما در یافتن یک آپارتمان دانشجویی مناسب دقیقاً مطابق با نیازهای شما کمک کنند.

شهریه و بورس تحصیلی در لهستان

 تحصیل در لهستان برای دانشجویان لهستانی رایگان است ، اما برای دانشجویان بین المللی مستلزم هزینه است،  اما جای نگرانی نیست و قیمت تحصیل برای دانشجویان بین المللی هنوز بسیار پایین تر از بسیاری از کشورهای اروپایی است.

اگر دانشجوی اتحادیه اروپا EEA هستید ، مجبور نیستید برای دوره هایی که به زبان لهستانی تدریس می شود شهریه بپردازید اما برای پذیرش در دانشگاه باید با دانشجویان لهستانی رقابت کنید.

اگر اهل کشورهای اتحادیه اروپا نیستید ، تحصیل در لهستان مستلزم پرداخت شهریه است. خبر خوب این است که قیمت ها در لهستان کمتر از بسیاری از کشورهای اروپایی است.

 • ۲۲۳۰ دلار در سال برای دوره های تحصیلی اول ، دوم و طولانی مدت
 • ۳۳۵۰ دلار در سال برای دوره های کارشناسی ارشد دکترا ، فوق لیسانس و پزشکی و همچنین کارآموزی های علمی ، هنری ، تخصصی و فوق دکترا
 • ۳۳۵۰ دلار در سال برای دوره های حرفه ای و کارآموزی
 • ۲۲۳۰ دلار در سال برای یک دوره سالانه مقدماتی زبان لهستانی برای شروع تحصیلات در لهستان

هزینه ها به طور معمول از حدود ۲۲۳۰ تا ۶۷۰۰  دلار در سال است و به موسسه و برنامه تحصیلی شما  بستگی دارد و برای برنامه های MBAحدود ۹۰۰۰ – ۱۴،۰۰۰ دلار در سال است.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی یک مزیت در لهستان برای شما وجود دارد و ان هم بهره مندی از بورسیه های مختلف است که عبارتند از:

 • بورس تحصیلی که از طریق یک شریک لهستانی به شما تعلق می گیرد.
 • بورس تحصیلی که توسط شریک اعزامی (به عنوان مثال کشور یا دانشگاه شما) اعطا می شود.
 • بورس تحصیلی که توسط موسسات آموزش عالی لهستان اعطا می شود.

گرچه ممکن است برای تحصیل در لهستان به بورس تحصیلی نیاز داشته باشید ولی نیازی نیست برای پذیرش در دانشگاه با دانشجویان لهستانی به رقابت بپردازید.

زبان و فرهنگ در لهستان

بر اساس شاخص مهارت انگلیسی EF ، لهستان در رتبه یازدهم بر اساس میزان مهارت زبان انگلیسی قرار دارد. این بدان معناست که سطح مهارت زبان انگلیسی مردم لهستان بالاتر از حد متوسط است و این باعث می شود که به راحتی بتوانید با مردم محلی ارتباط برقرار کنید.

یادگیری یک زبان جدید به شما کمک می کند درک متفاوتی از فرهنگ آن کشور داشته باشید آژانس ملی تبادل علمی لهستان به دانشجویان خارجی علاقه مند به زبان لهستانی فرصتی برای شرکت در دوره های تابستانی رایگان زبان و فرهنگ لهستان ارائه می دهد.

اما چرا باید زبان لهستانی را یاد بگیرید ، در اینجا چند دلیل آورده شده است:

 • تعداد لهستانی ها در سراسر جهان تقریباً ۴۰ میلیون نفر است.
 • زبان لهستانی در آلمان ، مجارستان و چک و دیگر کشورها صحبت می شود.
 • فرهنگ لهستانی فوق العاده جذاب و غنی است و تنها راه درک عمیق آن داشتن مهارت زبان لهستانی است.

اگر علاقه مند به کشف جنبه های هنری و تارخی لهستان هستید، یک خبر خوب برای شما این است که دانشجویان خارجی در لهستان امکان دسترسی رایگان به موزه ها ، گالری های هنری و نمایش های متعدد تئاتر در شهرهایی مانند ورشو و کراکوف را دارند.

همچنین به منظور جابجایی و سفر در لهستان راحت ترین راه استفاده از قطار یا اتوبوس است ، زیرا ارزان قیمت و سریع هستند. بسته به نوع قطار ، دانشجویان با داشتن کارت ISIC معتبر می توانند از تخفیف ویژه دانشجویی بهره مند شوند.

مراحل درخواست برای دانشگاه های لهستان

برای درخواست  تحصیل در دانشگاه های لهستان باید شرایط لازم را داشته باشید و این شرایط در دانشگاه مختلف متفاوت است. اما شرایط لازم معمولا شامل موارد زیر است:

 • داشتن دانش کافی از زبانی که دوره تحصیلی شما بر اساس آن تدریس می شود.
 • مدارک تحصیلی دورههای قبلی مثلاً برای درخواست دوره های کارشناسی ارشد ، مدرک BA لازم است.

شرایط عمومی پذیرش در برنامه های تحصیلی ارائه شده توسط موسسات آموزش عالی در لهستان ساده است. قبل از اقدام به تحصیل در دوره BA باید تحصیلات متوسطه را در کشور خود به پایان رسانده باشید و مدرک معتبر آن را به دانشگاه لهستان ارایه دهید. در لهستان به این گواهینامه، مدرک تحصیلات تکمیلی (Matura Certificate) گفته می شود و ثابت می کند که شما واجد شرایط پذیرش در آموزش عالی هستید.

یک موضوعی که بسیار مهم است این است که شما باید برای تحصیل در لهستان مدرک خود را تأیید و رسمی کنید.

به رسمیت شناختن مدرک یا به تایید رساندن آن در موارد زیر لازم نیست:

 • گواهینامه ها یا سایر مدارک صادر شده توسط موسسات فعال در سیستم های آموزشی اعضای اتحادیه اروپا ، OECD یا EFTA ، که اجازه دسترسی به موسسات آموزش عالی در آن کشورها را می دهد (در حال حاضر: استرالیا ، اتریش ، بلژیک ، بلغارستان ، کانادا ، شیلی ، کرواسی ، قبرس ، چک جمهوری ، دانمارک ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، انگلیس ، یونان ، مجارستان ، ایتالیا ، ایرلند ، ایسلند ، اسرائیل ، ژاپن ، لیختن اشتاین ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، لتونی ، مالت ، مکزیک ، نروژ ، نیوزلند ، پرتغال ، رومانی ، اسلواکی ، اسلوونی ، کره جنوبی ، اسپانیا ، سوئد ، سوئیس ، هلند ، ترکیه ، ایالات متحده آمریکا) ؛
 • مدرک IB ، لیسانس بین المللی صادر شده توسط سازمان بین المللی لیسانس در ژنو ؛
 • مدرک EB لیسانس اروپا که توسط مدارس اروپا مطابق با کنوانسیون تنظیم شده در لوکزامبورگ در ۲۱ ژوئن ۱۹۹۴ صادر شده است.
 • گواهینامه های صادر شده در کشورهایی که لهستان با آنها توافق نامه های دوجانبه در مورد به رسمیت شناختن آموزش و پرورش امضا کرده است.

به عبارت دیگر ، اگر مطمئن نیستید که مدرک تحصیلی شما باید تأیید شود یا خیر ، باید با کنسولگری محلی لهستان تماس بگیرید و از آنها سوال کنید که آیا کشور شما توافق نامه دوجانبه ای را در مورد به رسمیت شناختن تحصیل با لهستان امضا کرده است یا خیر.

اگر مدرک شما جز مدارک ذکر شده نیست، باید قبل از اقدام به تحصیل در لهستان ، آنها را به تایید برسانید. در بیشتر موارد ، تشخیص مدارک دانشگاهی خارجی توسط شورای واحدهای سازمانی در دانشگاه های لهستان انجام می شود .