ویزای تحصیلی ایتالیا

 

بیش از ۳۰،۰۰۰ دانشجوی بین المللی هر ساله ایتالیا را به عنوان مقصد تحصیل خود در خارج از کشور انتخاب می کنند. دانشگاههای ایتالیا از قدیمی ترین دانشگاههای اروپا و جهان هستند. دانشگاه بولونیا در سال ۱۰۸۸ ، دانشگاه پادوا در ۱۲۲۲ و دانشگاه ناپل در ۱۲۲۴ تاسیس شده اند.

سیستم آموزشی در ایتالیا از سال ۱۹۹۹ بر اساس سیستم بولونیا کار می کند. سیستم ۳ + ۲ ، به این معنی است که شما می توانید پس از ۵ سال تحصیل در دانشگاه ایتالیا با مدرک لیسانس و کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شوید. با چنین موسسات آموزش عالی قدیمی، سنت های دانشجویی ایتالیایی نیز به همان اندازه تاریخی هستند. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه ایتالیا ، دانشجویان در ایتالیا یک تاج گل سبز که نماد دانش است را از شخصی که خود دارای مدرک آن است دریافت می کنند.

اما ، تحصیل در ایتالیا چیزی فراتر از یک زندگی علمی است. ایتالیایی ها به اجتماعی بودن مشهور هستند و با کمی سعی و تلاش برای یادگیری زبان ایتالیایی ، در کمترین زمان می توانید با محلی ها دوست شوید و ارتباط برقرار کنید. از طبیعت زیبا گرفته تا موزه ها و تئاترهای بی شمار و زندگی مهیج حتی در کوچکترین شهرهای ایتالیا ،  همه اینها موجب می شود تا شما در یک چشم به هم زدن  ایتالیا را مانند خانه خود بدانید.

ورود به یک دانشگاه بین المللی به زمان و تحقیق دقیق نیاز دارد و ما همه چیزهایی را که باید بدانید را در این مطلب جمع آوری کرده ایم. بنابراین تا انتهای این راهنما را با دقت بخوانید.

ایتالیا کشوری غنی از نظر تاریخ و فرهنگ است. با وجود اینکه ایتالیایی زبان رسمی ایتالیا است ، اما همچنان حضور پررنگی از گویش های منطقه ای در سراسر کشور ، به ویژه در مناطق جنوبی کشور به چشم می خورد. بعلاوه ، زبانهایی مانند آلمانی ، فرانسه ، اسلوونی و لادینو نیز در مناطق مرزی شمال ایتالیا استفاده می شود.

بخشی از تحصیل شما در کشور در ایتالیا می تواند مرتبط به تحصیل در زبان ایتالیایی باشد ، که راهی عالی برای درک آداب و رسوم محلی ، ملاقات با افراد جدید و کاوش در فرهنگ ایتالیا است. همچنین یادگیری زبان جدید فواید قابل توجه و مهمی دارد و بر اساس برخی مطالعات حتی می تواند امکان ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد. بسیاری از دانشجویان در ایتالیا به زبان انگلیسی صحبت می کنند اما باید توجه داشته باشید که افراد مسن و بومی، زیاد از زبان انگلیسی استفاده نمی کنند.

ویزای تحصیلی توسط سفارتخانه ها و یا دفاتر کنسولگری ایتالیا در کشور مبدا شما صادر می شود. دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا یا افتا می توانند با گذرنامه معتبر یا کارت شناسایی اتحادیه اروپا وارد ایتالیا شوند و می توانند در مدت زمان تحصیل بدون ویزا در ایتالیا اقامت داشته باشند. در هر حال ، پس از ورود ، دانشجویان اتحادیه اروپا برای دریافت اجازه اقامت باید در   ایستگاه پلیس محلی (Questura ) خود ثبت نام کنند .

اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا هستید ، لازم است قبل از ورود به ایتالیا ویزای دانشجویی بگیرید. برای شروع روند دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا می توانید از اطلاعات زیر استفاده کنید.

ویزای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا

بسته به مدت زمان تحصیل ، دو نوع ویزای دانشجویی در ایتالیا وجود دارد:

ویزای نوع C: ویزای کوتاه مدت یا ویزای مسافرتی است و برای مدت ۹۰ روز معتبر است.

ویزای نوع  :Dویزای طولانی مدت است که بیش از ۹۰ روز معتبر است.

شما باید به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه ایتالیایی ،با نزدیکترین سفارت یا کنسولگری ایتالیا تماس بگیرید و یک وقت ویزا رزرو کنید ، زیرا وقت ملاقات ها به سختی داده می شود. همچنین ممکن است روشهای درخواست ویزای دانشجویی ایتالیا تغییر کند ، بنابراین همیشه لازم است برای تأیید شرایط فعلی ویزا با سفارت ایتالیا تماس بگیرید.

اگر از طریق ویزای نوع D وارد ایتالیا می شوید ، باید ظرف ۸ روز از ورود به ایتالیا ، ورود خود را به ایستگاه Questura گزارش دهید. برای اثبات وضعیت اقامت قانونی شما در ایتالیا، کارت اجازه اقامت برای شما ارسال می شود.

مدارک مورد نیاز

لازم است متقاضیان مدارک زیر را برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه دهند:

 • یک گذرنامه معتبر ، دارای حداقل دو صفحه خالی از ویزا و اعتبار تا حداقل سه ماه پس از تاریخ پایان برنامه تحصیلی ؛
 • نامه پذیرش از موسسه یا دانشگاه در ایتالیا ؛
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا ؛
 • یک کپی از بلیط سفر شما به ایتالیا ،
 • اثبات عدم سو پیشینه
 • اثبات مهارت زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بسته به زبان برنامه تحصیلی شما) ؛
 • اثبات تمکن مالی کافی برای تأمین هزینه زندگی خود (بین ۴۵۰ تا ۵۱۵ یورو ماهانه) ؛
 • اثبات اسکان مناسب در ایتالیا ؛
 • اثبات بیمه درمانی ؛
 • اثبات پرداخت هزینه های مربوطه.

آیا امکان کار در طول تحصیل در ایتالیا وجود دارد؟

دانشجویان بین المللی که اتباع اتحادیه اروپا هستند می توانند در کنار تحصیل در ایتالیا کار کنند اما نباید در طول دوره های تحصیل بیش از ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. با این وجود ، می توانند ساعات بیشتری را در طول دوره های تعطیلات کار کنند.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در صورت دریافت ویزای کار می توانند در طول تحصیل کار کنند ، که این امر نیاز به پیشنهاد کار از طرف یک کارفرمای مستقر در ایتالیا دارد و روند کار کمی پیچیده تر است. دانشجویان بین المللی که از خارج از اتحادیه اروپا می آیند ، بهتر است بلافاصله پس از ورود به ایتالیا کار خود را شروع نکنند و بیشتر به وفق دادن خود به شرایط زندگی در ایتالیا تمرکز کنند.

نظام آموزش و پرورش

آیا می خواهید در مورد نحوه کار سیستم آموزش عالی در ایتالیا بیاموزید؟ پس ادامه مطلب را بخوانید. ایتالیا با توجه به برنامه های متنوع ، آموزش با کیفیت و فرهنگ و قدمت ، مقصد محبوب بسیاری از دانشجویان بین المللی است.

دانشگاه های ایتالیا از قدیمی ترین دانشگاه های جهان هستند. برخلاف آمریکای شمالی یا اروپای شمالی که تدریس مبتنی بر بحث و مناظره بسیار مورد تأکید است ، ساختار سیستم آموزش عالی در ایتالیا رسمی تر است و بیشتر تدریس در ایتالیا در سالن های سخنرانی بزرگ انجام می شود. همچنین دانش جویان باید برای آماده شدن در امتحانات ، ساعات قابل توجهی از مطالعه خود را در خارج از کلاس انجام دهند.

امتحانات آموزش عالی بعد از دوره تدریس برگزار می شود و عمدتا امتحانات شفاهی هستند ، به این معنی که شما از طریق مکالمه یک به یک با استاد خود آزمایش می شوید. علاوه بر این ، امتحانات در یک دوره ۴ تا ۶ هفته ای انجام می شود و دانش آموزان می توانند زمان امتحانات خود را در این دوره انتخاب کنند. هر آزمون در چندین تاریخ ارائه می شود و دانش جویان می توانند زمان امتحانات خود را انتخاب کنند. دانش آموزان همچنین اگر از نتیجه اولیه خود که در مقیاس ۳۰ نمره بندی شده است راضی نباشند ، حق دارند نمره را رد کرده و مجدداً در آزمون شرکت کنند.

سال تحصیلی از دو ترم تشکیل شده است. ترم اول در سپتامبر / اکتبر آغاز می شود و در ژانویه / فوریه پایان می یابد. ترم دوم در فوریه آغاز می شود و در جولای پایان می یابد. تاریخ شروع و پایان ترم ها ، برنامه های تحصیلی و دوره های امتحانات در ایتالیا در هر دانشگاه متفاوت است ، اما هر ترم تحصیلی تقریباً ۲۰ هفته طول می کشد ، که از یک دوره آموزش ۱۴ هفته ای و یک دوره امتحان ۶ هفته تشکیل شده است.

انواع مدرک و دانشگاه در ایتالیا

سیستم آموزش و پرورش در ایتالیا در سال ۱۹۹۹ اصلاح شد و براساس سیستم بولونیا  تغییر پیدا کرد تا یک سیستم منسجم آموزش در سراسر اروپا ایجاد شود. از آن زمان ، ایتالیا یک سیستم ۳ دوره ای را اجرا می کند که شامل موارد زیر است:

دوره اول:  مدارک کارشناسی  (۳ سال) و مدارک تک دوره ای

دوره دوم:  مدارک کارشناسی ارشد (۲ سال) و کارشناسی ارشد سطح ۱

دوره سوم: دکترا  (۵-۶ سال) دانشکده تخصصی و کارشناسی ارشد سطح ۲.

از نظر انواع موسسات آموزشی، دو نوع موسسه در ایتالیا وجود دارد که بخش آموزش عالی ایتالیا را تشکیل می دهند: موسسات دانشگاهی و موسسات غیر دانشگاهی که شامل آموزش عالی در هنر و موسیقی  AFAM  هستند .

دانشگاه ها

بخش دانشگاه از ۸۹ موسسه دانشگاهی (و همچنین موسسات پلی تکنیک) تشکیل شده است که در گروه های زیر طبقه بندی شده اند: 

۵۸  دانشگاه دولتی : نهادهای عمومی با استقلال علمی ، آموزشی ، مدیریتی ، مالی …

 ۱۷  دانشگاه غیر دولتی : که توسط دولت به رسمیت شناخته شده است

۲ دانشگاه برای خارجی ها : متخصص در آموزش / تحقیق برای توسعه زبان ، ادبیات ، فرهنگ ایتالیایی

۶ آموزشگاه آموزش عالی : متخصص در تحصیلات دانشگاهی پس از تحصیلات تکمیلی

۶ دانشگاه آموزش از راه دور

۴ مدرسه پلی تکنیک ( politecnico)

بخش غیر دانشگاهی

موسسات AFAM : از جمله آکادمی های دولتی هنرهای زیبا ، مدارس عالی طراحی ، هنرستان های موسیقی دولتی ، موسسات عالی مطالعات موسیقی ، آکادمی ملی درام .

آموزش عالی یکپارچه   : FIS برنامه های آموزش عالی ،فنی و آموزش (IFTS)

آموزش عالی زبان: موسسات آموزش زبان

زمینه های خاص (به عنوان مثال بایگانی ، مطالعات نظامی ، مرمت)

هزینه های مسکن و زندگی در ایتالیا

 

بسیار مهم است که یک بودجه را از قبل برای زندگی در ایتالیا  برای دوران تحصیل خود تهیه کنید تا آمادگی لازم را داشته باشید. در ادامه مطلب ما به طور متوسط ​​هزینه های زندگی و مسکن را شرح داده ایم تا بتوانید اطلاعات دقیقتری از هزینه ها به عنوان دانشجوی بین المللی در ایتالیا داشته باشید.

مسکن دانشجویی در ایتالیا اغلب توسط دفتر بین المللی دانشگاه ها به دانشجویان اختصاص داده می شود. این دفاتر اقامتی اطلاعاتی راجع به اجاره آپارتمان ها ارائه می دهند که معمولاً ارزان تر از هزینه یافتن مسکن در بازار خصوصی در ایتالیا است. برای یافتن مسکن با موسسه اموزشی خود تماس بگیرید. به طور معمول ، این مساکن فقط برای دانشجویانی است که از خارج از اتحادیه اروپا به ایتالیا می آیند.

در بازار خصوصی ، معمول است که دانشجویان به جای اجاره یک آپارتمان کامل ، اتاقی را اجاره کرده و آن را با دانشجویان دیگر تقسیم می کنند. مسکن دانشجویی در ایتالیا در شهرهای بزرگ گرانتر است و هزینه اش بسته به اندازه و موقعیت مکانی آن و فاصله اش از مرکز شهر و دانشگاه می تواند در هر ماه از ۳۰۰-۶۰۰ یورو باشد.

با پرداخت هزینه ، می توانید اطلاعات مربوط به محلهای اقامت را از آژانس های املاک دریافت کنید. برای دانشجویانی که می خواهند بدون کمک بنگاه املاک یک محل اقامت برای خود را فراهم کنند، می توانند از درگاه های آنلاین استفاده کنند. حداقل دوره اجاره اکثر محل های اقامت در ایتالیا یک سال است اما اقامت کوتاه مدت در اتاق های مبله نیز برای دانشجویان در دسترس است.

پورتال های مسکن

HousingAnywhere با بیش از ۱۷۰ دانشگاه در ۶۵ کشور جهان همکاری می کند تا به دانشجویان در یافتن محل اقامت در خارج از کشور کمک کند. با استفاده از خدمات این سایت می توانید محل اقامت ارزان قیمت را در فلورانس ، پیزا ،  رم و تورین پیدا کنید .

Uniplaces یک درگاه مسکن است که رویکرد تازه ای را برای رزرو آنلاین محل اقامت دانشجویان ارائه می دهد. رزرو آن سریع و پرداخت آن بی خطر است و به شما امکان می دهد هزاران ملک مورد اعتماد در بهترین شهرهای دانشجویی اروپا ، از جمله بولونیا ،  میلان و رم را بررسی کنید .

هزینه های زندگی در ایتالیا

مانند اکثر کشورهای اروپایی ، هزینه زندگی در ایتالیا به محل تحصیل شما بستگی دارد. در مراکز شهری مانند رم ، میلان و فلورانس هزینه های زندگی بالاتر است .

ما در این مطلب به طور متوسط ​​برخی از متداول ترین هزینه هایی را که دانشجویان روزانه انجام می دهند را  برای کمک به شما در برنامه ریزی بودجه جمع اوری کرده ایم. برنامه ریزی بسیار مهم است و با داشتن یک برنامه ریزی اصولی ، در امور مالی زندگی خود احساس ضعف نخواهید داشت.

 • اجاره ماهانه  ۴۵۵ – ۶۰۰ یورو
 • وعده غذایی ۱۵یورو
 • حمل و نقل ماهانه ۳۵ یورو
 • قهوه ۱.۳۵ یورو
 • بلیط سینما ۸ یورو

شهریه و بورس تحصیلی

هزینه های تحصیل در دوره های تحصیلی در ایتالیا ممکن است متفاوت باشد. دانشجویان بین المللی و دانشجویان داخلی باید هزینه های تحصیل در ایتالیا را پرداخت کنند.

هزینه های تحصیل در ایتالیا به طور قابل توجهی کمتر از سایر کشورهای اروپا است. موسسات آموزش عالی در ایتالیا شهریه را خودشان تعیین می کنند ، اما در مورد تحصیلات دانشگاهی ، حداقل و حداکثر هزینه های دانشجویی کاملا مشخص است و نمی تواند بیشتر از ۲۰٪ از هزینه ای که از طرف دولت تعیین شده، باشد.

پذیرش در ” master universitari ” و سایر دوره های مدرک تخصصی در ایتالیا ممکن است شهریه بسیار بیشتری داشته باشد ، به ویژه در موسسات خصوصی. دانشجویان دکتری که بورسیه دریافت می کنند شهریه پرداخت نمی کنند اما بقیه دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه دانشگاه خود هستند.

دانشجویان اتحادیه اروپا ممکن است ساختار متفاوتی نسبت به دانشجویان غیر اتحادیه اروپا داشته باشند ، بنابراین با موسسه یا دانشگاه ایتالیایی خود تماس بگیرید تا اطلاعات کافی در این خصوص دریافت کنید. هزینه های تحصیل در ایتالیا بسته به محل تحصیل ، سطح تحصیلات و منطقه ای که در آن تحصیل می کنید و نوع موسسه اعم از دولتی یا خصوصی ، می تواند بسیار متفاوت باشد. طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلی در ایتالیا وجود دارد و شما می توانید برنامه ای را متناسب با شرایط ویژه خود انتخاب کنید.

دانشگاه های دولتی ایتالیا

متوسط ​​شهریه تحصیلات عالی دولتی در ایتالیا می تواند بین ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال باشد ، این شهریه بسته به اینکه از اتحادیه اروپا باشید یا نه ، موسسه آموزشی شما ، همچنین برنامه و سطح تحصیلات شما متفاوت است.

دانشگاههای خصوصی ایتالیا

دانشگاه های خصوصی در ایتالیا به طور قابل توجهی گران تر از همتایان دولتی خود هستند و هزینه های آنها از ۶۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰  یورو سالانه متغیر است. اکثر دانشگاههای خصوصی هم از دانشجویان اتحادیه اروپا و هم از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا شهریه دریافت می کنند.

بودجه و بورس تحصیلی در ایتالیا

هزینه های تحصیل یک واقعیت اجتناب ناپذیر در خارج از کشور است ، و شما در انتخاب کشور مقصد برای تحصیل گزینه های زیادی دارید اما فرصت های مالی و بورسیه تحصیلی بسیاری در ایتالیا وجود دارد و دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا بدون توجه به کشور مبدا می توانند از آنها بهره مند شوند. برخی از بورسیه ها هزینه های تحصیل و همچنین هزینه های زندگی را پوشش می دهند. بورسیه ها و بودجه ها اغلب محدود هستند و پس از ارزیابی نمرات در دوره های قبلی و براساس لیاقت به دانشجویان تعلق می گیرد. 

انواع کمک هزینه ها و بورسیه های تحصیلی در ایتالیا

بورسیه های تحصیلی دولت ایتالیا برای دانشجویان خارجی IRE  :   که به دانشجویان خارجی که در ایتالیا تحصیل می کنند و همچنین دانشجویان ایتالیایی که در خارج از ایتالیا تحصیل می کنند ارائه می شود و به دانشجویان دوره های مختلف که در زیر به آنها اشاره شده است اعطا می شود:

 • مدرک کارشناسی ارشد ،
 • دوره های AFAM ،
 • دوره های دکترا ،
 • تحقیقات پژوهشی

بورس تحصیلی: EDISU Piemonte  این بورسیه به دانشجویان از جمله دانشجویان بین المللی غیر اتحادیه اروپا و به طور خاصتر دانشجویانی که در یک دانشگاه تمام وقت در دانشگاه پیمونت ثبت نام کرده اند اعطا می شود.

کمک هزینه تحصیلی دانشگاه بولونیا برای دانشجویان بین المللی:  دانشگاه بولونیا به دانشجویان بین المللی که در دانشگاه بولونیا حضور دارند ۴۸ کمک هزینه تحصیلی اعطا می کند .

بورس های تحصیلی بوکونی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی:  این بورس تحصیلی با توجه به شرایط اقتصادی و عملکرد تحصیلی به دانشجویان اعطا می شود که شامل معافیت کامل از شهریه است که ارزش آن تا ۱۲،۷۰۰ یورو در سال است.

بورسیه های بین المللی Politecnico di Torino : این بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی که در برنامه های مهندسی یا معماری در پلی تکنیک تورین شرکت می کنند ، ارائه می شود .

فرهنگ در ایتالیا

به طور کلی ، فرهنگ ایتالیایی به اندازه غذاهای مشهورش در جهان طعم دار و متنوع است.

با توجه به تاریخ غنی و پیچیده ایتالیا ، فرهنگ ایتالیا از مجموعه ای گسترده و متنوع از هنر ، معماری ، مذهب ، مد ، خانواده و البته غذا تشکیل شده است.

از میکل آنژ گرفته تا لئوناردو داوینچی ، گالیله ، توماس آکوئیناس و بسیاری دیگر از ایتالیایی ها که نقشی اساسی در زمینه های مختلف از جمله فلسفه ، هنرهای زیبا و ادبیات اروپای مرکزی و جنوبی داشته اند. برخی از مشهورترین بناهای دیدنی ایتالیا مانند کولوسئوم ، برج کج پیزا و کلیسای سیستین در شهر واتیکان نمایانگر تاریخ در هم تنیده ایتالیا با کلیسای کاتولیک است. همچنین ، برخی از مردم ریشه اپرا را به ایتالیا بر میگردانند، و اپراهای معروف مانند آیدا و لا تراویاتا هنوز هم در سراسر جهان اجرا می شوند.

خانواده به طور سنتی در مرکز ساختار اجتماعی ایتالیا قرار دارد و دورهمی های گسترده خانوادگی یک اتفاق معمول در شهرها و مناطق روستایی است. گردهمایی های مکرر برای غذا خوردن و گذراندن وقت با خانواده به معنای این است که خانواده های ایتالیایی حتی پس از ترک فرزندانشان از خانه باز هم بسیار به هم نزدیک هستند.

فرآیند برنامه های تحصیلی در ایتالیا

همه کشورها شرایط خاصی را برای  پذیرش دانش جویان دارند. با توجه به کشور مبدا ، شرایط متفاوتی برای ثبت نام در دوره های تحصیلی ایتالیا به وجود می آید که زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

شرایط ورود به دانشگاه های ایتالیا

 

هنگام ثبت نام برای تحصیل در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه های ایتالیا ، چندین شرط ورود وجود دارد که باید آنها را بخاطر بسپارید. که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد:

 1. دوره کارشناسی

برای اینکه بتوانید در یک دوره لیسانس در یک دانشگاه ایتالیا ثبت نام کنید  ، باید با موفقیت تحصیلات متوسطه را به پایان برسانید و گواهی پایان تحصیلی معتبر داشته باشید و شرایط تحصیلات عالی را در کشور خود نیز داشته باشید. توجه به این نکته ضروری است که بسیاری از برنامه های سطح لیسانس در ایتالیا فقط به زبان ایتالیایی ارائه می شوند و برای پذیرفته شدن در دوره مورد نظر خود ، ممکن است نیاز به اثبات توانایی های زبان خود از طریق آزمون زبان معتبر داشته باشید.

 1. مطالعات کارشناسی ارشد

برای تحصیل در  مقطع کارشناسی ارشد در یک دانشگاه ایتالیا ، شما باید یک مدرک لیسانس یا مدرک معادل آن را داشته باشید. بسیاری از دانشگاه های ایتالیا برنامه های گسترده تری را به زبان انگلیسی در سطح کارشناسی ارشد ارائه می دهند. اگر تحصیلات قبلی شما به زبان انگلیسی نبود ، می توانید مهارت خود را با شرکت در یک آزمون زبان انگلیسی شناخته شده مانند TOEFLیا IELTS اثبات کنید . شما باید نمرات آزمون زبان را به تایید دفتر بین المللی خود برسانید.

به عنوان بخشی از شرایط ورود به تحصیل در ایتالیا ، هنگام درخواست برای برنامه مورد نظر خود ، ممکن است لازم باشد مدارک زیر را ارائه دهید:

 • سند هویت مانند گذرنامه یا شناسنامه اتحادیه اروپا ؛
 • مدرک تحصیلات قبلی شما ؛
 • فرم درخواست دانشگاه ؛
 • توصیه نامه؛
 • بیانیه شخصی و
 • اثبات مهارت زبان (بسته به برنامه انگلیسی یا ایتالیایی).

بسته به موسسه و زبانی که اسناد شما به آن نوشته شده است ، ممکن است مجبور باشید ترجمه معتبر اسناد خود را به ایتالیایی ارائه دهید. همیشه مدارک مورد نیاز را با موسسه خود هماهنگ کنید ، زیرا موسسات و برنامه های مختلف می توانند شرایط ورود متفاوتی داشته باشند.

 1. دوره دکترا

برای تأمین شرایط ورود به  دوره دکترا در دانشگاههای ایتالیا ، به یک مدرک دیپلم یا مدرک کارشناسی ارشد مربوطه نیاز دارید. برخی از دانشگاههای ایتالیا نیز متقاضیان را ملزم به ارائه پیشنهاد تحقیقاتی خود می کنند.

برای برخی از برنامه های تحصیلی رقابتی (مانند بهداشت و پزشکی ، دامپزشکی ، آموزش و معماری) ، موسسات آموزش عالی ممکن است آزمون های پذیرش خاصی داشته باشند.

هنگامی که تمام شرایط خاص ورود به برنامه  تحصیلی خود را برآورده کردید، وقت آن است که برنامه خود را تنظیم کنید. در ادامه خواهید خواند که برای تحصیل در دانشگاه ایتالیا چه فرایند درخواستی را باید دنبال کنید.

چگونه درخواست خود را به دانشگاه  بدهیم:

مشابه روند درخواست ویزای دانشجویی در ایتالیا ، بسته به کشور مبدا و اقامت فعلی شما روش های متفاوتی برای درخواست به دانشگاه های ایتالیا وجود دارد.

اگر شما یک شهروند اروپایی هستید یا شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید و با ” permesso di soggiorno ”  )ویزای اقامت معتبر(  در ایتالیا اقامت دارید ، باید مستقیماً از دانشگاه خود در ایتالیا اقدام کنید.

اگر شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید و در خارج از کشور اقامت دارید ، باید درخواست خود را به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور محل اقامت خود ارائه دهید و مشخص کنید که از چه دانشگاه یا موسسه وچه برنامه ای می خواهید استفاده کنید. مسئولان اسناد و مدارک شما را به دانشگاه یا موسسه مورد درخواست شما ارسال می کنند و شما باید نحوه و زمان ارسال نتیجه را با موسسه خود هماهنگ کنید. به طور معمول ، نتیجه درخواست توسط سفارت ارسال می شود و یا موسسه مستقیماً با شما تماس می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ساحل آفتاب در تماس باشید.