تحصیل در مجارستان

مجارستان یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیل در خارج از کشور است و طی سالیان گذشته اعتبار زیادی کسب کرده و در بسیاری از علوم به ویژه پزشکی ، پیشینه بسیار قوی دارد. علاوه بر ارایه آموزش با کیفیت بالا ، مجارستان دارای فرهنگی غنی و زندگی پر جنب و جوش و تاریخی جذاب و شهرهایی زیبا است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در مجارستان ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.

مجارستان در قلب اروپا واقع شده است که زبانی کاملا متفاوت از همسایگانش دارد. طی بیست سال گذشته ، بیش از ۳۰،۰۰۰ دانشجوی خارجی در آموزش عالی در مجارستان تحصیل کرده اند. این کشور در رشته های علوم به خصوص در رشته هایی مانند پزشکی ، دندانپزشکی و دامپزشکی ، معروف است. این رشته ها دارای پذیرشی بسیار رقابتی در بسیاری از کشورها هستند و مجارستان یک گزینه قابل دسترس برای کلیه علاقه مندان  به این رشته هاست.

مدارک پزشکی با کیفیت عالی در مجارستان توسط سازمان بهداشت جهانی پذیرفته شده و به طور مستقیم به هر کشور اتحادیه اروپا قابل انتقال است. مدارس آموزش عالی در مجارستان رشته های پزشکی را به زبان انگلیسی و سایر زبان های خارجی مانند آلمانی ارائه می دهند تا دانشجویان خارجی بیشتری جذب کنند. برخی از برترین کشورهایی که دانشجویان بین المللی از آنها به مجارستان می آیند ، آلمان ، اسرائیل ، نروژ ، ایران ، چین و کانادا هستند.

آیا شما علاقه مند به تحصیل درکشور مجارستان هستید؟ در این مطلب ما به شما کمک میکنیم تا روند اخذ ویزای تحصیلی برای شما کمی ساده تر شود. روند پذیرش در دانشگاههای این کشور ممکن است کمی متفاوتتر از آن چیزی باشد که شما به آن عادت کرده اید ، بنابراین اگر سوال خاصی دارید حتما با دانشگاه مورد نظر خود مشورت کنید. در ادامه مطلب اخذ ویزای تحصیلی مجارستان را آورده ایم:

 1. برنامه تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنید

با انتخاب برنامه ای مناسب برای خود شروع کنید. سطح تحصیلات مورد نظر خود را (کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکترا) و رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید. بخاطر داشته باشید که ممکن است از شما بخواهد در یک آزمون مهارت زبان مانند تافل ویا آیتلس شرکت کنید.

 1. مدارک تحصیلی خود را آماده کنید

از جمله مدارک ابتدایی که معمولاً توسط همه دانشگاهها مورد نیاز است ، مدارک تحصیلی قبلی  شما است. همچنین ممکن است لازم باشد یک آزمون مهارت انگلیسی مانند TOEFLیا IELTS را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید   .

 1. شرایط خاص پذیرش را بررسی کنید

بسته به دانشگاه ، مستندات خاصی ممکن است مورد نیاز باشد. همیشه برای شرایط خاص پذیرش با وب سایت دانشگاه در تماس باشید و مشورت کنید و در صورت داشتن هر گونه سوال با دفتر دانشگاه تماس بگیرید.

 1. درخواست خود را ارسال کنید

بیشتر درخواست ها برای دانشگاه های مجارستان از طریق سیستم درخواست آنلاین انجام می شود. فرم های درخواست از طریق وب سایت های دانشگاهها در دسترس است و اغلب برای درخواست به هزینه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو نیاز است. پس از تکمیل فرم درخواست ، اسناد لازم را ضمیمه کنید یادر صورت لزوم آنها را به دانشگاه ارسال کنید.

 1. منتظر بمانید تا پذیرفته شوید

نتایج پذیرش اغلب از طریق پست الکترونیکی اطلاع داده می شود. اگر شما شهروند اتحادیه اروپا نیستید معمولا از شما خواسته می شود که شهریه ترم اول خود را پرداخت کنید در غیر این صورت ، دانشگاهی که در آن تحصیل خواهید کرد ، نامه رسمی پذیرش برای اخذ ویزا و سایر اطلاعات مورد نیاز برای تحصیل در مجارستان را برای شما ارسال می کند.

 1. درخواست ویزا کنید

اگر اهل کشور اتحادیه اروپا EEA نیستید ، پس از پذیرش در دانشگاه مجارستان ، مراحل درخواست ویزا را در اسرع وقت شروع کنید زیرا این روند ممکن است بین یک تا سه ماه طول بکشد و به چندین سند مهم نیاز دارد . قبل از ترک کشور باید برای اخذ ویزای دانشجویی در کنسولگری یا سفارت مجارستان اقدام کنید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی مجارستان عبارتند از:

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • گذرنامه شما که باید حداقل ۶ ماه پس از روز ورود معتبر باشد
 • اثبات محل اقامت در مجارستان
 • اثبات بیمه درمانی
 • اثبات اینکه بودجه کافی برای تأمین هزینه های زندگی در طول تحصیل دارید
 • فرم درخواست ویزا

وقتی به مجارستان رسیدید ، باید ظرف مدت ۱۵ روز درخواست ویزای اقامت خود را بدهید. این موضوع حتی اگر مقیم اتحادیه اروپا EEA هستید نیز ضروری است.

 1. وارد مجارستان شوید

بعد از اینکه در دانشگاه پذیرفته شدید و ویزای لازم را دریافت کردید ، وقت آن است که زندگی داشنجویی خود را در مجارستان آغاز کنید. به هزینه های زندگی در مجارستان و میزان بودجه لازم فکر کنید. پس از داشتن آن ، می توانید به جستجوی محل مناسب برای زندگی و اقامت بپردازید. در نهایت باید به فکر هزینه رفت و آمد و یا تهیه یک وسیله نقلیه برای خود باشید.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان متفاوت است ، بنابراین پیش از اقدام به هرکاری لازم است در مورد مقررات ورود به کشور مجارستان اطلاعات کافی کسب کنید. برای دریافت ویزای دانشجویی مجارستان ، ابتدا باید از دانشگاه مجارستان پیشنهاد داشته باشید. شما فقط می توانید برای  اخذ ویزای تحصیلی خود قبل از عزیمت به مجارستان از طریق  کنسولگری یا سفارت مجارستان در کشور محل اقامت خود اقدام کنید.زمان بررسی و پردازش ویزا معمولاً حدود یک ماه طول می کشد ، اما ممکن است طولانی تر باشد ، بنابراین هرچه زودتر اقدام کنید تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کنید.

دانشجویان بین المللی که  شهروند اتحادیه اروپا نیستند و  می خواهند بیش از ۹۰ روز متوالی در مجارستان بمانند ، برای اقامت در این کشور باید درخواست ویزای تحصیلی طولانی مدت بدهند.

مدارک مورد نیاز ویزای دانشجویی مجارستان عبارتند از:

 • سند اثبات پرداخت شهریه
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • گذرنامه که باید حداقل تا ۶ ماه از تاریخ ورود شما معتبر باشد.
 • کپی از صفحه عکس گذرنامه
 • عکس گذرنامه که در ۶ ماه اخثیر گرفته شده باشد.
 • سند اثبات بیمه درمانی
 • مدرک اثبات آدرس محل زندگی در مجارستان
 • اثبات بودجه کافی برای تأمین هزینه های زندگی
 • فرم درخواست ویزا
 • ۳ پاکت مهر دار

ممکن است زمان دریافت قرار ملاقات کنسولگری ۴ تا ۶ هفته طول بکشد بعد از تنظیم قرار ملاقات از این به بعد زمان پردازش و بررسی مدارک شما ۱ تا ۴ هفته دیگر زمان می برد.

شما باید ظرف ۱۵ روز پس از ورود به مجارستان برای اخذ ویزای اقامت خود اقدام کنید. این  موضوع مربوط به همه دانشجویان است که قصد دارند بیش از ۹۰ روز در مجارستان بمانند.

برای درخواست ویزای اقامت ، شهروندان اتحادیه اروپا و EEA باید اسناد زیر را ارائه دهند:

 • اثبات پرداخت شهریه
 • سند تأیید دانشگاه در مجارستان
 • اثبات بیمه درمانی

سیستم آموزشی مجارستان

سیستم آموزشی آکادمیک در مجارستان قدمتی بیش از ۶۰۰ دارد . بسیاری از کالج ها در مجارستان به طور مستقیم به یک دانشگاه وابسته هستند و به عنوان دانشکده و زیر مجموعه یک دانشگاه فعالیت می کنند. دانشگاه های مجارستان به طور کلی دوره هایی را در دو سطح کالج و دانشگاه ارایه می کنند. از سال ۲۰۰۵ ، مدارس و دانشگاههای مجارستان سیستم بولونیا را آغاز کردند. در این سیستم جدید ، هم کالجها و هم دانشگاهها می توانند در صورت داشتن شرایط لازم ، دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا را ارایه دهند. همچنین با راه اندازی سیستم بولونیا تمام مدارک اعطا شده در سراسر اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر معادل هم و قابل انتقال هستند.

وظایف سیستم آموزشی در مجارستان بین کالج ها و دانشگاه ها تقسیم شده است:

تحصیلات در کالجها: به طور کلی ۴ سال طول می کشد.

تحصیلات دانشگاهی: بسته به دوره ای که می گذرانید ۴ تا ۶ سال طول می کشد.

برنامه درسی حرفه ای: معمولاً ۲ سال طول می کشد ، این برنامه برای فارغ التحصیلان هنرستان ارایه می شود.

دوره های دکترا دانشگاهی:  معمولاً ۳ سال طول می کشد.

سال تحصیلی در مجارستان از سپتامبر تا ژوئن با تعطیلات طولانی در جولای و آگوست برگزار می شود. سیستم آموزش عالی دولتی در مجارستان شامل دانشگاه ها و سایر موسسات آموزش عالی است که برنامه های آموزشی را تا مقطع دکترا ارائه می دهند. برخی به فعالیتهای تحقیقاتی کمک می کنند. مانند بسیاری از کشورهای دیگر ، برخی از رشته ها در سطح کارشناسی در سیستم آموزشی مجارستان ارایه نمی شوند و در عوض در مقطع کارشناسی ارشد ارایه می شوند. برای نمونه می توان به مطالعات پزشکی ، دامپزشکی ، مطالعات دارویی و معماری اشاره کرد.

امروزه بیش از ۶۰ موسسه آموزش عالی در مجارستان از کالج های کوچک تا دانشگاه های برتر تحقیقاتی وجود دارد. بودجه این موسسات توسط دولت ، سازمانهای خصوصی یا کلیسا تأمین می شود.

انواع مدارک در مجارستان

مدارک تحصیلات عالی مجارستان از استانداردهای بین المللی تعیین شده توسط فرآیند بولونیا پیروی می کنند. این بدان معناست که فارغ از برخی مدارک اعطا شده توسط موسسات غیر دانشگاهی در مجارستان ، کلیه مدارک مطابق با استاندارد مدارک کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا  فرآیند بولونیا می باشد که باعث می شود که مدارک تحصیلی دانشگاه های مجارستان در بازار بین المللی به طور گسترده ای قابل مقایسه باشد و دانشجویان این امکان را دارند که در یک رشته متفاوت از لیسانس خود ، مدرک کارشناسی ارشد را دنبال کنند.

در دوره های خاص مانند پزشکی ، دندانپزشکی و دامپزشکی ، اولین مدرکی که به دانشجو اعطا می شود مدرک کارشناسی ارشد پس از پنج تا شش سال تحصیلی است.همچنین عضویت مجارستان در اتحادیه اروپا به این معنی است که مدارک پزشکی ، مطالعات دامپزشکی و معماری به راحتی قابل انتقال و مناسب برای اهداف اشتغال در سایر کشورهای اتحادیه اروپا است.

مسکن در دوران دانشجویی در مجارستان

یافتن یک مکان مناسب برای اقامت و زندگی بخش مهمی از تجربه تحصیل در خارج از کشور است. وقتی صحبت از مسکن دانشجویی در مجارستان می شود ، چندین گزینه پیش رو دارید. اکثر دانشگاههای مجارستان دارای خوابگاههایی هستند که معمولاً ارزانترین و مناسبترین گزینه هستند. این خوابگاه ها به طور کلی مکان های عالی هستند اما همیشه  و برای همه دانشجویان بین المللی در دسترس نیستند. زندگی در این خوابگاهها راهی مناسب برای یافتن تعداد زیادی دوست جدید است.

یکی دیگر از گزینه های مسکن دانشجویی در مجارستان اجاره آپارتمان چه به تنهایی و چه با دوستان است ،شما همچنین می توانید یک اجاره فرعی داشته باشید، به این معنی که یکی از اتاقهای یک آپارتمان را اجاره کنید. اجاره آپارتمان های شخصی از ۵۰،۰۰۰ تا ۶۰،۰۰۰ دلار یا ۱۹۰-۲۳۰ یورو بسته به شهر (گران ترین بوداپست) و موقعیت دسترسی آن است. اجاره یک اتاق و یا اجاره اپارتمان به صورت اشتراکی طبیعتاً ارزان تر است.

بیشتر اوقات می توانید از دانشگاه خود برای یافتن مسکن دانشجویی در مجارستان کمک بگیرید. همچنین آپارتمان ها در روزنامه ها آگهی شده اند. داشتن کسی که به زبان مجاری صحبت می کند می تواند به شما در یافتن مسکن مناسب کمک کند.

اگر در مجارستان آپارتمان اجاره می کنید ، به خاطر داشته باشید که هنگام امضای قرارداد ممکن است همان ابتدا از شما دو ماه اجاره نقدی را بخواهند. این مبلغ به عنوان ودیعه عمل می کند و باید در هنگام پایان قرارداد به شما پس داده شود ، البته به شرطی که به اپارتمان خسارتی وارد نکرده باشید.

هزینه های زندگی در مجارستان

هزینه های زندگی در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کم است. هزینه ها به طور طبیعی در شهرهای بزرگ مانند بوداپست بیشتر است. دانشجویان در مجارستان باید بتوانند تقریباً با ۷۵۰ یورو در ماه زندگی کنند ، که نه تنها برای اجاره بلکه برای حمل و نقل عمومی ، بیمه درمانی ، مطالعه و.. کافی است.

وب سایت های مفید برای یافتن مسکن دانشجویی

Flatio  : تنها سایتی است که در آن می توانید یک آپارتمان کاملاً مبله و دارای اتصال به اینترنت را به مدت ۱-۱۲ ماه مستقیماً از مالک اجاره کنید. کل مراحل اجاره آپارتمان بصورت آنلاین است ، بنابراین می توانید در عرض چند دقیقه آپارتمان خود را اجاره کنید.  

 : Student.com بیش از ۱ میلیون تختخواب را در مجارستان و سایر کشورهای جهان ارائه می دهد. استفاده از این وب سایت رایگان است و دارای یک تیم حرفه ای از مشاوران  و متخصصان اقامت است اطلاعات خوبی برای مقایسه قیمت ارائه می دهد. همچنین این سایت به منظور داشتن امنیت بیشتر برای مشتریان با همه صاحبان ملک قرارداد رسمی امضا کرده است.

هزینه تحصیل و بورس تحصیلی در مجارستان

 • هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی

در مقایسه با بقیه کشورهای اروپای غربی ، هزینه های تحصیل در مجارستان بسیار مقرون به صرفه است. هزینه های تحصیل بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی دانشجو متفاوت است. اغلب رشته های دارو و دندانپزشکی جز گزینه های گران قیمت هستند که شهریه آنها بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ یورو است در حالی که شهریه سایر رشته ها ممکن است ۵۰۰۰ یورو باشد.

 • هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی

طبیعی است که دانشگاه های خصوصی شهریه بیشتری دریافت کنند. با این وجود ، بهتر است صفحه رسمی دانشگاه را بررسی کنید تا متوجه شوید که چه مقدار شهریه باید پرداخت کنید. دانشجویان دانشگاه های مجارستان علاوه بر پرداخت شهریه ، ملزم به پرداخت هزینه درخواست ، هزینه امتحان و هزینه ثبت نام نیز هستند که هر کدام بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو است.

بخاطر داشته باشید که دانشگاههای دولتی و خصوصی هر دو در تصمیم گیری برای اخذ شهریه یکسان از شهروندان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا آزاد هستند.

بورس و فرصت های مالی

تعدادی بورسیه برای دانشجویان خارجی که تحصیل در مجارستان را انتخاب می کنند وجود دارد. به عنوان یک دانشجوی بین المللی ، می توانید با درخواست یکی از بورس های تحصیلی موجود در مجارستان هزینه های خود را کاهش دهید :

 : Stipendium Hungaricum این برنامه بر اساس توافق نامه همکاری دوجانبه بین وزارت ظرفیت های انسانی مجارستان و وزارت آموزش عالی است.

Aramus+  : برنامه اتحادیه اروپا برای آموزش ، جوانان و ورزش است. هدف آن تجهیز شهروندان اروپایی به آموزش ، مهارت و خلاقیت مورد نیاز در جامعه دانش بنیان است.

Bilateral State Scholarships بورس های تحصیلی دو جانبه : بر اساس توافق نامه های همکاری علمی و آموزشی که توسط دولت های دو کشور امضا شده است.

: CEEPUS  یک برنامه تبادل اروپای مرکزی برای مطالعات دانشگاهی است ، که هدف این برنامه ارتقا تحرک دانش آموزان و معلمان در اروپای مرکزی و جنوب شرقی است. بر اساس مطالعه در مجارستان ، این فرصتی برای تقویت روابط حرفه ای و شخصی بین دانشمندان اروپای مرکزی است . انواع مختلفی از جمله تحرک دانشجویی (دانشجویان کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا) ، تحرک دانش آموزان کوتاه مدت (کارشناسی ، دانشجویان کارشناسی ارشد که در حال حاضر بر روی پایان نامه و دانشجویان دکتری خود کار می کنند) و تحرک معلمان دارد.

زبان و فرهنگ در مجارستان

مجارستان یکی از کشورهای اروپای مرکزی است که از شمال با اسلواکی ، از جنوب با صربستان و کرواسی ، از شرق با رومانی و از غرب با کشور اتریش همسایه است. پایتخت مجارستان بوداپست است. شهر بوداپست دارای معماری بی نظیر و طبیعتی زیبا است. از جمله مکان های زیبای این شهر رود دانوب است. این رودخانه از میان شهر بوداپست می گذرد و زیبایی استثنایی ایجاد می کند. سبک زندگی مردم مجارستان در بوداپست مدرن است. به طوری که با وجود خانه های قدیمی ، امکانات مدرن و پیشرفته ای در خانه های آنها وجود دارد.

اگر می خواهید اطلاعات دقیقی در مورد فرهنگ مجارستان بدست آورید و با اطلاعات کافی وارد این کشور شوید و ماجراجویی خود را آغاز کنید ، مقاله ما را بخوانید و با ما همراه باشید تا فرهنگ ، سنت ها و زبان مجارستان را به شما معرفی کنیم.

فرهنگ مجارستان بسیار متنوع است و تفاوتهای زیادی از بوداپست تا مرزهای شرقی و غربی این کشور خواهید دید. به طور کلی ، شما می توانید ارزش هایی مانند احترام به زنان و سالخوردگان را در بیشتر مناطق کشور مشاهده کنید. علاوه بر این ، مجارها بسیار هنرمند هستند و علاقه زیادی به موسیقی ، شعر ، جشنواره ها ، اپرا ، ادبیات ، هنر ، شطرنج ، علوم ، ریاضیات و غیره دارند. جدا از این ، آنها به شناسایی استعداد ، شوخ طبعی ، حساسیت ، علم نیز توجه دارند و آنها در ورزش هایی مانند شمشیربازی ، کشتی ، دو و میدانی ، واترپلو ، قایق رانی و شنا حرف هایی برای گفتن دارند.

باید بدانید که اگر به خانه یک مجارستانی دعوت شدید ، حتما یک جعبه شکلات یا یک دسته گل به عنوان هدیه همراه خود ببرید . اگر از شما خواسته شد که کفش های خود را بیرون از خانه  در بیاورید ، تعجب نکنید زیرا در مجارستان مرسوم نیست که با کفش وارد خانه بشوید. اگر شما به موقع برای شام یا ناهار نرسید برای انها بسیار ناراحت کننده است و دیر رسیدن به معنی بی احترامی است.

مردم مجارستان اعتقاد ویژه ای به ارزشهای خانوادگی دارند. به راحتی می توان گفت که مرکز ساختار اجتماعی کشور خانواده است و جالب است بدانید که آنها از نظر مالی و روحی اعضای زیادی را پشتیبانی می کنند. در همین حال ، در مجارستان نسلهای زیادی از خانواده های بزرگ با هم زندگی می کنند و اکثر آنها در هر شرایطی بسیار به هم نزدیک هستند و معمولاً خانواده از والدین ، ​​پدربزرگ و مادربزرگ و فرزندان تشکیل می شوند.

به طور کلی ، شما در هر زمان می توانید روی دوستان مجارستانی خود حساب کنید و البته آنها نیز مطمئناً از شما انتظار دارند ، مجارها روابط را به عنوان یک سرمایه و پایه در زندگی خود می دانند و بسیار مراقب آن هستند.

وقتی در مجارستان باشید ، خواهید دید که زبان مجاری زبان رسمی است و ۹۸٪ از تقریبا ۱۰ میلیون نفر جمعیت به زبان مجاری صحبت می کنند . مجارها به زبان خود مگیار می گویند. به دانشجویان توصیه می شود که چند کلمه اساسی مجاری را که ممکن است برای زندگی روزمره آنها در مجارستان لازم باشد ، یاد بگیرند.

اگر علاقه مند به یادگیری زبان مجارستانی هستید ، چندین گزینه چه بصورت آنلاین و چه به صورت حضوری برای انتخاب دارید . شاید شنیده باشید که زبان مجارستانی زبان دشواری است ، اما ناامید نشوید و از هر فرصتی برای صحبت با بومی زبانان استفاده کنید. اگر می خواهید مهارت های زبان مجارستانی خود را بیشتر کنید ، گذراندن دوره در یک مدرسه عصرانه یا evening school را در نظر داشته باشید ، از دفتر بین المللی دانشگاه خود دوره های زبان مجارستان را درخواست کنید و به دنبال دوره های آنلاین رایگان باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ساحل آفتاب در تماس باشید.